Priest | D

REV. FR. ROBIN A. DAGALA

Parish Priest, St. Mary Magdalene Parish,

Looc, Calamba City, Laguna

Date of ordination: December 10, 1996

REV. FR. DANILO C. DAGSAAN, OSA

Parochial Vicar, Mother of Good Counsel Parish,

Chrysanthemum Village, San Pedro City, Laguna

Date of ordination: December 20, 1982

REV. FR. CHRISTIAN DALE E. DAKILA

Parochial Vicar, San Agustin Parish,

Bay, Laguna

Date of ordination: May 17, 2021

REV. FR. JESUS M. DAÑO, OSA

Parochial Vicar, Mother of Good Counsel Parish,

Chrysanthemum Village, San Pedro City, Laguna

Date of ordination: July 24, 2003

REV. FR. DANILO S. DELA PEÑA, OFMCAP

Parochial Vicar, St. Francis of Assisi Parish,

Pulo, Cabuyao City, Laguna

Date of ordination: May 28, 1983

REV. FR. RICARDO D. DE LUNA, VG, JCL

Parish Priest, Parokya ng San Roque,

San Roque, San Pablo City, Laguna

Date of ordination: March 23, 1991

REV. FR. RICO DE VERA

Parish Priest, Nuestra Señora de Los Remedios Parish,

Wawa, San Pablo City, Laguna

Date of ordination: August 12, 1995

REV. FR. MODELO N. DEL VALLE

Attached Priest, Sta. Rosa de Lima Parish,

Sta. Rosa City, Laguna

Date of ordination: June 1, 1995

REV. FR. ROMMEL R. DELA CRUZ

Spiritual Director, Senior High School Department

St. Peter's College Seminary, San Pablo City, Laguna

Date of ordination: August 11, 2016

REV. FR. JOSEPH B. DELA ROSA

Parish Priest, Immaculate Conception Parish,

Sta. Cruz, Laguna

Date of ordination: December 10, 1996

REV. FR. REX MAHARLIKA P. DE LOS ANGELES

Parish Priest, San Santiago Apostol Parish,

Paete, Laguna

Date of ordination: December 14, 1992

REV. FR. MARCIANO R. DIJAN

Parish Priest, Immaculate Conception Parish, San Pablo City

Rector, St. Peter's College Seminary, San Pablo City

Date of ordination: March 25, 1998

REV. FR. FEDERICO C. DIZON, MSP

Archive Director, Mission Society of the Philippines

MSP Central Office, Biñan City, Laguna

Date of ordination: December 14, 1996

REV. FR. LEON A. DURAN, JR.

Parish Priest, San Pedro Apostol Ad Vincula Parish

Biñan City, Laguna

Date of ordination: October 25, 2002